Na světě není člověka, který by se nepotil. V letních dnech nám pocení často znepříjemňuje život, jindy ho však vyhledáváme cíleně, třeba při návštěvě sauny.
Někdo denně spotřebuje litry deodorantu, aby nezapáchal, zatímco jiní si v podpaží klidně nosí koláče. Cesta „provoněnou“ tramvají v parných letních dnech tak nepatří mezi vyhledávané zážitky.
Proč se tedy potíme? Upozorňuje nás tím tělo snad na něco? Potíme se pořád stejně anebo existuje více druhů potu? Má pocení něco společného s hubnutím? Dají se bacily vypotit?
V tomto článku se dozvíte odpovědi na tyto otázky a spoustu dalších informací, které vám pot představí v novém světle.
Lidský pot je vodnatý výměšek apokrinních a ekrinních potních žláz. Oba dva typy žláz vytvářejí odlišné druhy potu, které mají odlišné funkce.
Pot je ale vždy tvořen převážně z vody.
a) Ekrinní žlázy jsou rozloženy takřka po celém těle a jsou aktivní již od útlého věku. Jejich hlavní funkcí je ochlazování povrchu kůže a tím i celého organismu.
b) Apokrinní žlázy se u člověka nacházejí převážně v podpaží, tříslech a kolem bradavek. Aktivují se až v pubertě, kdy člověk pohlavně dospívá. Kromě a vody vylučují také proteiny a mastné kyseliny.
Tuto příčinu není asi nutné více rozebírat. Jedná se o nejběžnější příčinu pocení.
Různé emoce (zlost, strach, stud, úzkost či jakýkoliv emoční stres) a podmínky, kterým čelíme, mohou vyvolávat pocení. Není náhodou, že při popisu hrozivých událostí říkáme: “polil mě studený pot”.
Pocení může být i reakcí na zkonzumované jídlo, které je horké anebo silně kořeněné. Potní žlázy jsou rovněž stimulovány nápoji obsahujícími kofein či alkoholem.
Není asi žádným překvapením, že většina nemocí může zvyšovat míru pocení. Na to může mít další vliv také konzumace některých léků (léky proti bolesti, léky snižující horečku, pilulky na léčbu štítné žlázy apod.)
Běžné hormonální výkyvy, ale i ty způsobené menopauzou, mohou být spouštěčem nadměrného pocení. Tento typ pocení můžete znát jako “noční pocení“ nebo „návaly horka”.
V tomto případě to asi není žádné překvapení. Při vyšší fyzické zátěži, kdy dochází k rozpumpování srdce a zvýšení tepu a tlaku, se tělo zahřívá a pot funguje jako ochlazovač organizmu.
Mnoho lidí se domnívá, že čím víc se potí, tím více spalují tuk.
Pokud se při fyzické aktivitě člověk potí, přichází tělo o vodu, která je jeho hlavní složkou a zároveň odpovídá asi 60 % lidské hmotnosti. Pokud tedy při sportu nedoplňujeme dostatečně tekutiny, je logické, že celková tělesná váha nám po tréninku klesne. V některých případech se ztracená hmotnost může rovnat až několika kilogramům. Jak už určitě tušíte, nejedná se tedy o úbytek tuku, ale jen o ztrátu vody.
(Kéž by se dalo zhubnout kilo po každém tréninku, no ne?)
Bohužel se však ono vypocené kilo tělu navrátí s doplněním tekutin po tréninku.
Takže abychom odpověděli na otázku, jestli se pocením hubne, tak bohužel NE. Tady ovšem vzniká další otázka. Má tedy smysl navštěvovat saunu za účelem hubnutí?
Ve světě fitness existuje nespočet milných informací a mnoho z nich je spojených právě se saunováním.
Čas strávený v sauně je skvělý a poskytuje mnoho zdravotních benefitů, ale některé zdroje značně přehánějí, když tvrdí, že při saunování dochází k extrémnímu spalování kalorií (tuku).
Můžete se třeba doslechnout, že 30minutový pobyt v sauně může spálit až 800 kcal.
Nezní to přímo báječně? Sedět půl hodiny na zadku někde v teple a spalovat dvoj až trojnásobek kalorií než při extrémně tvrdém tréninku?
Bohužel, musíme zklamat ty z vás, kteří za tímto účelem saunu navštěvovali, protože většina typů saunování spaluje přibližně jen dvojnásobek kalorií oproti bazálnímu metabolismu. Jinými slovy, pokud byste během sezení doma spálili 40 kcal, v sauně to za stejnou dobu bude zhruba kolem 80 kcal.
Čili ano, sauna spaluje kalorie a poskytuje mnoho sekundárních benefitů, které mohou v procesu hubnutí pomoct, ale samotná ještě z nikoho instagramového fitness modela s kostkami na břiše neudělala.
Množství potu se odvíjí od tělesné váhy, pohlaví, stupně fyzické zdatnosti, věku a genetického předpokladu.
Například člověk s nadváhou se obvykle zpotí rychleji, protože energie potřebná pro vykonání určité aktivity je u něho vyšší než u běžného člověka.
Na druhou stranu fyzicky zdatný jedinec, který cvičí pravidelně, se může začít potit rychleji a více než osoby, které nesportují vůbec. Adaptační mechanismus těla sportovce je totiž natolik chytrý, že je na fyzický výkon připraven.
Pravidelné cvičení i návštěva sauny všeobecně zvyšují imunitu, a tak tělo chrání před nemocemi. Jít ale vypotit bacily na trénink, pokud jste již nemocní, není ten nejlepší nápad. Ačkoliv pot vylučuje z těla řadu odpadních látek, místo toho, aby tělo soustředilo veškerou svou energii na boj s nemocí, spotřebuje ji při fyzické námaze. Teplota těla se během tréninku nebo jiné fyzické aktivity zvýší a oslabí se tak navíc váš imunitní systém.
Pokud se během boje s bacily tělo unaví příliš, může to dokonce ohrozit i váš život. Například tím, že si způsobíte zánět srdečního svalu.
Čerstvý pot nezapáchá, začínáme ho cítit až v momentě, kdy se k němu přidají kožní bakterie, které rozkládají dlouhé řetězce mastných kyselin na kratší.
V pubertě může v důsledku hormonů a hormonálních změn zapáchat i pot čerstvý.
Běžně dostupné jsou v drogerii antiperspiranty a deodoranty.
Rozdíl mezi nimi je jednoduchý. Deodorant, jak už sám název napovídá, působí proti “odéru”, čili pouze maskuje zápach. Antirperspirant naopak zmírňuje anebo zcela zabraňuje samotnému pocení.
Existují také speciální krémy a velmi silné antiperspiranty, které jsou k dostání pouze na předpis od lékaře.
Existují i méně známé metody na odstraňování nadměrného pocení, jako například injekční aplikace botulotoxinu (pouze dočasná metoda) nebo chirurgické odstranění potních žlázek. Obě metody začínají nabírat na své popularitě, avšak patří mezi finančně náročnější řešení.
Většina lidí pot v lásce příliš nemá. Faktem ovšem je, že lidské tělo je dokonalý organismus a pot potřebuje. Pot je pro tělo takovou přenosnou klimatizací, jejímž vedlejším efektem je častokrát bohužel nevábný zápach.
Teď už ale víte, že se nelze zlobit na samotný pot, ale na bakterie, které zápach způsobují. :)