Stres a jeho vliv na trénink

Životní styl
22. 11. 2021

21. století nasadilo raketové životní tempo. Vytvořilo tak ideální živnou půdu pro hrozbu známou jako chronický stres. Jak náš organismus na takový podnět reaguje? Můžeme se na tuhle formu stresu adaptovat? A do jaké míry nám zasahuje do života, včetně toho sportovního?

Není stres jako stres

Skutečně existuje značný rozdíl mezi dlouhodobým (chronickým) a krátkodobým (akutním) stresem, s nímž se lidé setkávali od nepaměti, ať už při lovu či boji s nepřítelem. Stresová reakce organismu v mnoha ohledem pomáhala našim předkům přežít. Byly to právě obratem vyloučené hormony (zejména adrenalin), které zajistily energii a koncentraci potřebné k útoku či útěku. Krátkodobá stresová reakce se tak odehrála obvykle v řádu několika minut.

To je na hony vzdálené stresu dlouhodobému, který nás drží ve svých spárech řadu dní, týdnů či dokonce měsíců. Není divu, že s sebou přináší i mnoho negativních projevů, které nepříznivým způsobem zasáhnou jak fyzické, tak psychické zdraví. Hormonální bouře, která se při akutní stresové reakci rychle přežene, se dá při chronickém stresu přirovnat k dlouhotrvající inverzi. Tělo je tak uvězněno ve velmi nepříznivých podmínkách, na které není schopno se dostatečně adaptovat. S jakými obtížemi se pak můžete setkat?

Příznaky dlouhodobého stresu

Mez ty vůbec nejčastější patří:

Nemalé komplikace přináší takový stres sportovcům, kteří přichází s otázkou…

Jak stres ovlivní tréninkové výsledky?

Ve vážnějších případech zcela zásadně. Vlivem stresu, se totiž objevuje:

Jestliže jste se dříve na trénink těšili, do fitka jste přicházeli plni energie a očekávání, můžete se díky stresu snadno dostat do situace, kdy pro vás cvičení bude nutným zlem.

Tělo ve stresu nefunguje v běžném režimu, je vystaveno dlouhodobé zátěži a není tedy divu, že když se přidá ještě zátěž tréninková, organismus regeneruje obtížně, narůstá riziko zranění, potréninková bolest svalů je výraznější a déletrvající.

Nejste prostě připraveni podat obvyklý výkon, nemálo sil spotřebujete ke zvládnutí každodenních úkonů, stres ovlivní metabolické procesy, včetně produkce energie.

Existuje řešení?

Ideální by samozřejmě byla naprostá eliminace stresových podnětů, ale to je bohužel v současné době zcela utopistická představa. V podstatě se vám nabízí:

Obojí je spolu úzce propojeno. A vždycky musíte vycházet ze svých individuálních možností. Řada lidí čelí velkému stresu v návaznosti na svoji profesi. Někdy je samozřejmě možné upravit harmonogram, naplánovat deadliny a celkově si denní režim nastavit tak, aby to pro vás bylo méně stresující. Ale ne vždycky jste vy sami těmi, kdo v práci určuje pravidla. Pak samozřejmě pomůže, když náročné zaměstnání doplníte volnočasovými aktivitami, které vám pomohou stres lépe zvládat, a celkově upravíte svůj životní styl.

Stres pod kontrolou

Pokud něco škodlivého ze svého života nemůžete odstranit, je vždycky dobré nad tím získat kontrolu. V případě stresu to není nijak snadné, ale s potřebnou dávkou trpělivosti a sebedůvěry, budete záhy na dobré cestě.

Vaši schopnost pracovat se stresem ovlivňují:


Zkrátka a dobře, stres ze svého života nevyženeme, ale docela určitě se ho můžeme naučit kontrolovat a účinně redukovat prostřednictvím zdravého životního stylu a za pomocí vhodných výživových doplňků.

 

 

Autor: Kateřina Gotzová

Podělte se s přáteli
Sdílet na Facebooku
Další články
JAK ZHUBNOUT ? Aneb stručný průvodce trvalým úbytkem hmotnosti
Tipy Chci to vědet!
Jak vytěžit z tréninku maximum?
Trénink To mě zajímá!
Všechny články