Střed těla neboli body core. Proč si ho hýčkat?

Trénink
2. 2. 2018

Co by měl vědět každý sportovec (a nejen ten)?

„Síla tělesného jádra“ je ve sportu velmi často omílané téma. Jedná se o mnohem více než jen o břišní svalstvo (a získání plochého bříška). Je také velmi důležité si uvědomit, že tu hovoříme o jediné partii v těle, která není zpevněná kostmi. 

 

Co přesně je „síla středu těla“ nebo „core trénink“?

Core trénink zajišťuje dvě opravdu důležité věci – pomáhá s udržováním rovnováhy a podporuje páteř. Mimo jiné vám pomůže vypadat štíhlejší.

Při cvičení pilates a posílení svalstva středu těla snadněji udržíte rovnováhu ať už na snowboardu, nebo v józe. Tyto základní hluboké svaly jsou napojeny na dolní končetiny při stoji, dřepu nebo sedu. Nejedná se ovšem jen o břišní svalstvo, ale i o trénink zad, hýždí a celou oblast, která je připojena k míše, pomáhá tělu podporovat páteř a nese tělesnou hmotnost tak, aby nebyla podporována pouze kostmi.

 

Jádro se ve skutečnosti skládá ze tří základních svalů: horních a bočních svalů, které se nazývají šikmé, a pak z velmi hluboké vrstvy svalů. Tyto hluboké svaly jsou ty, které působí jako přírodní korzet, takže při jejich práci dostanete nejen plošší břicho, ale i pevnější žaludek.

 

Jaký je rozdíl mezi tréninkem středu těla a vašeho břicha?
Rozdíl mezi jádrem a břišním tréninkem je ten, že necílíte jen na přední stranu těla, ale i na tu zadní. Cvičení středu bude také zahrnovat hluboké svaly zádové, což jsou svaly, které tvoří vaše záda i vaše hýždě. Pohyb, kterým budete trénovat vaše jádro, bude posilovat více než jednu svalovou skupinu, a výsledky tak uvidíte mnohem rychleji.

 

Proč je vlastně pevný střed těla tak důležitý?

Co „core“ dělá?
Jádro těla nejčastěji působí jako stabilizátor a spíše jako nosič než tahač. Většina lidí se nyní soustředí na trénink středu svého těla izolovaně – jako na primární pohybovou sílu. To znamená zkracovačky nebo hyperextenze versus mrtvý tah, dřep s činkou nad hlavou nebo kliky, kromě mnoha jiných funkčních cviků. Při provádění izolovaných cviků však vynecháváte hlavní oblast jádra vašeho těla, přicházíte tak o větší silový nárůst, efektivnější pohyb a dlouhodobější zdraví.

Nejde jen o to vypadat dobře v bikinách – core tréninkem se staráte o své tělo. Sedíte-li u stolu a počítače 12 hodin denně, tohle je způsob, kterým můžete udržet své tělo zdravé a zároveň předejít bolestem zad.

Je důležité, abyste nejdříve dosáhli základní stability (pro ochranu páteře) a svaloviny (pro ochranu před zraněním) při statických, ale i dynamických pohybech. Poté budete moci účinně a efektivně přenášet a produkovat sílu při dynamických pohybech, během nichž budete schopni zachovat si stálou základní stabilitu. To můžete upotřebit například při běhu, vzpírání, nebo třeba když se snažíte dosáhnout na sklenici mléka uloženou vzadu v chladničce a zároveň si při tom nenatáhnout záda. Výzkum ukázal, že sportovci s vyšší stabilitou středového svalstva mají mnohem nižší riziko poranění.

V našem on-line tréninkovém plánu najdete mnoho cviků, jak posílit střed těla, proto neváhejte a zkuste týdenní verzi!

Podělte se s přáteli
Sdílet na Facebooku
Všechny články