Dříve než si vědci uvědomili toxické účinky rtuti (je jedovatá pro ledviny a nervovou soustavu) byl tento zdánlivě magický kov široce používán v lékařství, kosmetice a průmyslu. Nyní je rtuť vážný a rozšířený zdravotní problém. Dokonce i malé množství rtuti může interferovat s vývojem mozku, což je zvláště nebezpečné pro děti mladší šesti let a ženy v průběhu jejich reprodukčních let. Americká Agentura pro ochranu životního prostředí odhaduje, že více než 75 000 dětí se rodí každý rok s větším rizikem poruch učení z důvodu vystavení účinkům rtuti na jejich matky. NRDC (Natural Resources Defense Council) vypočítal dokonce 265 000 novorozenců každý rok.
Pro většinu lidí nemusí hladina rtuti absorbovaná konzumací ryb a korýšů představovat zdravotní riziko. Celkově lze říci, že ryby a mořské plody jsou zdravé potraviny, které obsahují vysoce kvalitní bílkoviny a další nezbytné živiny. Mají nízký obsah nasycených tuků a obsahují omega-3 mastné kyseliny. Vyvážená strava, která zahrnuje ryby a mořské plody, může přispět ke zdraví srdce i vývoji dětí.
Téměř všechny ryby a mořské plody však obsahují stopy rtuti a některé z nich obsahují dokonce množství vysoké. Konzumace velkého množství ryb a korýšů může mít za následek vysoké hladiny rtuti v lidském těle, což může způsobovat poškození nervového systému.
Nejezte (nebo velmi výjimečně) žraloka, mečouna, královské makrely a štíhlice, protože ty obsahují velmi vysoké množství rtuti. Nejezte více než 300–400 g různých ryb a korýšů s nižším obsahem rtuti, jako je například tuňák světlý, tuňák žlutoploutvý, halibut, tuňák křídlatý, mořský čert, mořský vlk apod. Menších ryb, jako je například losos, treska, tilapia, kreveta, sardinka, ančovička atd., můžete jíst téměř neomezené množství. Ve většině případů se dá říci, že čím větší ryba je, čím déle žije a čím má vyšší postavení v potravním řetězci, tím v sobě dokáže nakumulovat větší množství rtuti. Stává se tak potenciálně ,bohatou na obsah rtuti‘.
My Vám nabídneme tipy na fitness recepty z ryb, které zajisté obsahují nižší obsah rtuti:
Zdroje
http://www.webmd.com/food-recipes/tc/avoiding-mercury-in-fish-topic-overview#1
https://www.nrdc.org/stories/mercury-guide
https://en.wikipedia.org/wiki/Mercury_in_fish
http://guardianlv.com/wp-content/uploads/2013/08/fishchart.jpg