Jednoduše proto, že potřebuje být silné, odolné, připravené čelit výzvám, ať už půjde o prověření kondice fyzické či psychické.
A dovolíme si předem odpovědět na jednu vaši – zatím možná nevyřčenou otázku…
Posilovací trénink zvládnete i bez nich. Můžete zařadit cviky prováděné s váhou vlastního těla (dřepy, kliky, vzpory atd.), využít posilovací gumy, TRX a spoustu dalších pomůcek.
Teď ještě vyvrátíme jeden přetrvávající mýtus a můžeme přejít k tomu, co si pod pojmem posilování a silový trénink představit a jaké benefity taková aktivita nabízí.
Zvlášť ženský organismus není disponovaný k nadměrným svalovým objemům. A muži usilující o budování svalové hmoty by mohli vyprávět, jak velkou dřinou je vyvážen každý kilogram svalové hmoty. Není tedy třeba se obávat, že jakmile začnete posilovat, dočkáte se nekontrolovaného nárůstu svalů.
Jen pro pořádek – posilovací, nebo-li silový trénink je takový druh cvičení, při němž využíváte nějakou zátěž (váhu vlastního těla, činky či jiné pomůcky, které svaly zatěžují). Existuje několik typů posilovacího tréninku:
A samozřejmě se setkáte s nejrůznějšími kombinacemi v závislosti na individuálních potřebách sportovce. Trénink tedy můžete dokonale přizpůsobit svým momentálním nárokům, takže vám pomůže mimo jiné:
„Záda mě bolela už v těhotenství, ale nebylo to nic oproti nadcházejícím měsícům, kdy jsem miminko často chovala,“ vypráví Klára. „Když bylo malýmu půl roku, byl pro mě problém ho zvednout z postýlky, bederka o sobě dávala hned vědět. Od začátku mi bylo jasné, že tohle žádná zázračná pilulka nevyřeší. Tělo volalo o pomoc, evidentně mu tenhle režim nevyhovoval. Měla jsem dost omezené možnosti – prakticky nulovou šanci sehnat hlídání, ne zrovna štědrý finanční rozpočet. Tak jsem si objednala posilovací gumy a na doporučení kamarádky on-line tréninkový program. Cvičím doma, někdy si najdu 15 minut, jindy půl hodiny, ale dneska už vím, že každá minuta má smysl. Prckovi bude rok a půl a moje záda jsou na tom nesrovnatelně líp.“
„Víkend na lyžích mě stál osm týdnů s nohou v sádře. A chůze o berlích ukázala, že nemám zdaleka tak dobrou kondičku, jak jsem si myslel,“ popisuje Ondra, vášnivý běžec a lyžař, kterého fraktura přivedla do fitka. „Já tam vůbec nechtěl,“ směje se,„přišlo mi, že se tam schází banda podivínů a nikdy jsem netoužil vzít do ruky činku. Jenže najednou jsem o berlích sám sebe neunesl. Domluvil jsem si hodinu s trenérem a postupně od základů změnil názor na posilování. Když mi sádru sundali a začal jsem rehabilitovat, pomalu jsme to začali kombinovat s posilováním a myslím, že se tím celý proces hrozně urychlil. Vracím se k běhání, ale fitko si v tréninkovém programu určitě nechám.“
„Před půl rokem jsem se zamotal na schodech a málem z toho byl slušný karambol,“ čerstvého sedmdesátníka Vaška tahle událost dost vystrašila. Došlo mu, že případný pád by v jeho věku byl hodně nebezpečný. „Vnučka studuje na fyzioterapeutku, zkusila se mnou pár cviků a konstatovala, že bych potřebovat zlepšit rovnováhu a posílit svaly trupu. Dřív bych o něčem takovém nechtěl ani slyšet, ale teď jsem si řekl, že to prostě zkusím. Začal jsem jednoduchým cvičením, které mi poradila a hlídala, jak to zvládám. Postupně jsem – asi to tak má většina chlapů a s věkem nás to neopouští – začal pošilhávat po nějakých činkách. K svátku jsem dostal jednoručky, lavičku a e-books tréninky.Možná jsem pro někoho dědek bláznivej, ale baví mě to a chci být ve formě i na starý kolena.“
Autor: Kateřina Gotzová