Nejpopulárnější diety současnosti. Už jste je zkusili?

Strava
2. 2. 2018

Sacharidové vlny

V této dietě se nejedná o nic jiného než jíst v některých dnech více sacharidů (High Carb Dny), přispět tak k podpoře růstu svalové hmoty a jiné dny jíst sacharidů méně (Low Carb Dny), nejen k minimalizaci ukládání tuku, ale dokonce i k podpoře jeho ztráty. Zaměřuje se na sacharidy (nikoliv bílkoviny nebo tuky), protože sacharidy mají největší vliv na složení těla a toho, jak vypadáte.

High Carb Dny

Stimulují inzulínové reakce tak, že inzulin aminokyseliny a sacharidy dopravuje do svalových buněk, což způsobuje jejich růst. Doplňuje zásoby glykogenu, které naplňují vaše svaly. V tyto dny se budete cítit dobře a energicky.

Low Carb Dny

Podporují spalování tuků tím, že nutí vaše tělo používat tuky jako pohonnou hmotu (namísto cukrů ze sacharidů, které by tělo obdrželo za normálních okolností).

 

Ketogenní = nízkosacharidová dieta (tzv. Atkinsonova)

Sacharidy – cukry – jsou tělem využívány jako okamžitý zdroj energie. Ideou této diety je veškeré sacharidy ze stravy vyřadit a zároveň nesledovat příjem tuků. Metabolismus se tedy přeorientuje na spalování tuků – tomuto stavu říkáme ketóza. Při něm se v těle nachází zvýšený počet tzv. ketolátek, které tlumí pocit hladu a navozují až euforicky dobrou náladu. Ve stavu ketózy si tělo získává energii pomocí spalování ketonů, které si bere jednak ze stravy, ale hlavně také z uloženého tuku. Vzhledem k významnému podílu bílkovin ve stravě je navíc v této dietě minimalizován úbytek svalové hmoty, který jinak obvykle masivní hubnutí doprovází.

 

Dukanova dieta

Dukanova dieta má čtyři fáze: útočnou, proplouvací, upevňující a stabilizační. Mohou se jíst potraviny podle libosti, ale pouze ty povolené pro určitou fázi. Zásadní složkou jsou ovesné otruby, které stabilizují trávicí systém těla a zabraňují zácpě. Navíc v těle nabobtnají a během diety nemáte pocit hladu. V těle na sebe vážou tuky, cukry a toxiny a odvádějí je ven dřív, než se dostanou do krevního oběhu, čímž nepřímo prospívají srdci.

Útočná fáze

Trvá 1–10 dní a konzumují se jen bílkoviny. Během pěti dnů můžete zhubnout až 3 kg. Velmi důležité je u toho pít alespoň 2 litry neslazené vody denně. Vhodná je každodenní rychlá chůze v délce 20 minut. Každý den si dejte 1,5 lžíce ovesných otrub, které se dají zakoupit ve zdravé výživě a některých supermarketech.

Proplouvací fáze

V této fázi se střídají dny, kdy jíte jen bílkoviny z první fáze, a dny, kdy k nim jíte i zeleninu. Tuto fázi dodržujete, dokud se nepřiblížíte k vaší vysněné váze. Opět nesmíte zapomenout na pravidelný pitný režim a každodenní chůzi, která trvá alespoň 30 minut. Každý den musíte sníst 2 lžíce ovesných otrub.

Upevňující fáze

Bílkoviny i zeleninu můžete jíst kdykoliv. Dále můžete jíst menší porci ovoce, 2 krajíčky celozrnného chleba, jedno jídlo týdně z těstovin, brambor nebo luštěnin bez oleje. Dále se může denně sníst 40 g sýra (ne tučného), jehněčí, vepřové, šunka max. dvakrát týdně, jednou týdně se doporučuje jen bílkovinný den. Nezapomínejte na 2 lžíce ovesných otrub denně. Tato fáze trvá dle toho, kolik jste zhubli v předchozích fázích. Každý shozený 1 kg vynásobte deseti dny.

Stabilizační fáze

Tato fáze trvá velice dlouho a dodržuje se celoživotně. Každý čtvrtek se jí pouze bílkoviny, každý den se jí 3 lžičky ovesných otrub a každý den chodíte alespoň 20 minut a také pěšky po schodech. Dostatečně pijete. Jídelníček dodržujete podobný tomu v upevňující fázi.

 

Intermittent fasting (IF)

IF, neboli přerušovaný půst. Jedná se o půst v rozmezí 16 až 24 hodin. Při IF dochází k oxidaci tuků, snižuje se tělesná hmotnost a urychluje se proces hubnutí. Ústřední myšlenkou přerušovaného hladovění je snížit celkovou spotřebu kalorií, což v ideálním případě vede ke ztrátě hmotnosti.

Typický IF protokol obsahuje individuální underego – etapu s výrazným omezením kalorií (v rozmezí 0 až 25 % normálního denního příjmu kalorií jedince) po dobu 16–24 hodin. Po takovéto striktní fázi se jedinec vrátí do relativně normálního příjmu energie během 8 až 24 hodin, ve kterých může přijímat potraviny každého typu. Momentálně jsou využívané 3 metody (LeanGains, The alternate-day diet, Warrior diet). Liší se pouze délkou půstu a délkou tzv. feedingu.

 

If It Fits Your Macros (IIFYM)

IIFYM dieta (známá také jako makro výživa nebo makra) se zaměřuje na tři nejvýznamnější zdroje energie potřebné pro naše tělo. Mluvíme o bílkovinách, sacharidech a tucích. Prvním krokem v plánu IIFYM je zjistit, kolik energie (kalorií) vaše tělo využívá v daný den. Množství kalorií, které spálíte díky dýchání a provádění dalších životně důležitých funkcí, je známo jako bazální metabolismus (BMR). Množství přijaté energie pak přizpůsobte vašemu cíli. To znamená, že pokud chcete hubnout, energie přijatá z potravy musí být nižší než energie během dne využitá.

Spočítaný denní kalorický příjem pak rozdělte na 40 % sacharidů, 40 % bílkovin a 20 % tuků.

 

 

Další druhy diet a typy stravování

Raw

Název raw značí syrovou stravu. V tomto typu stravování jde o konzumování syrové, tepelně neupravené potraviny, často bio. Jídlo se neohřívá nebo se připravuje při teplotách od 40 do 46 °C. Záleží na tom, čeho chce člověk svými stravovacími návyky dosáhnout a jaký má životní styl. Mezi potraviny, které se používají při tomto způsobu stravování, lze zahrnout: syrové ovoce, zeleninu, ořechy, obiloviny a semínka (i naklíčená), ale i vejce, ryby (například sashimi), maso (například carpaccio) a nepasterizované a nehomogenizované mléčné produkty (mléko, sýry, jogurty).

Paleo stravování

Známé také jako pravěké nebo paleolitické stravovaní. Jedná se o způsob stravování (i života), který respektuje naši genetickou výbavu. Vychází ze stravovacích a životních návyků našich evolučních předků (samozřejmě přizpůsobených moderní době). V paleo jídelníčku dominují tuky na úkor sacharidů. Tuky představují přibližně 50–60 %, cukry 20–30 % a proteiny 20–25 % z celkového energetického příjmu.

Právě v poměrovém zastoupení výživy se paleo zásadně odlišuje od současně prezentovaného modelu zdravého stravování, ve kterém naopak dominují cukry (převážně komplexní obsažené v pečivu, těstovinách, rýži, v bramborách, luštěninách) na úkor proteinů a zejména tuků (55 % cukry, 15 % proteiny, 30 % tuky). Celý tento způsob stravování vychází z předpokladu, že lidé v minulosti (období neolitu a mezolitu) byli lovci a sběrači. Základem jejich potravy bylo maso, vejce a limitované množství ovoce a ořechů. V této době neexistovaly civilizační choroby, cukrovka apod. Lepek ani obilniny tehdy nebyly známé.

Bezlepková dieta

Dieta spočívající v eliminaci konzumace potravin obsahujících lepek (neboli gluten) ze stravy. Zpravidla ze zdravotních důvodů.

Základem bezlepkové diety je naprosté vyloučení pšenice, žita, ječmene, ovsa a výrobků z nich.

Jako náhrada za zakázané potraviny se v bezlepkové kuchyni používají:

brambory, rýže, kukuřice, pohanka, sója, luštěniny, amarant, proso (jáhly) a výrobky z nich (např. mouka, škroby, krupice…).

Dieta podle krevní skupiny

Bylo zjištěno, že mnoho potravin má schopnost aglutinovat krvinky pouze určitých krevních skupin a ostatní nechává beze změny. To znamená, že potraviny, které mohou být škodlivé pro krvinky jedné krevní skupiny, jsou naopak vhodné pro krvinky jiné skupiny. A právě tento objev určuje souvislost mezi krevními skupinami a stravou.

 

Vegetariánské diety

Vegetariánství, veganství a vitarianství neboli plant-based diet (strava založená na rostlinných produktech). Většina požívaných potravin má rostlinný původ. 

Veganství

Vegani odmítají veškeré živočišné produkty, tzn. všechny druhy masa a jatečných produktů, mléko a mléčné výrobky, vejce i med.

Vitariánství

Podobné jako vegani, navíc však konzumují jen tepelně neupravené potraviny.

Vegetariánství

Vegetariáni nejí jatečné produkty. Hovorově se zjednodušeně říká, že vegetariáni jsou ti, co nejedí maso. Často je vegetariánství považováno za životní styl. Jeho stoupenci řeší svou životosprávu i v jiných oblastech, než je stravování. Například nekouří a nepijí alkohol.

Obraťte se na nás a my Vám sestavíme fitness jídelníček na míru.

Podělte se s přáteli
Sdílet na Facebooku
Všechny články